Turystyka Gryfice

W tych dwóch dekadach wyraźnie zmieniły się preferencje miłośników turystyki. Pojawiło się dużo dużo zwolenników turystyki aktywnej, którzy wchodzą miejsca mniej zatłoczone. Działki nad jeziorami, owszem, nadal zajmują się dużym powodzeniem, ale dotyczy to więcej jezior niewielkich, których skupiska znajdziemy choćby na Suwalszczyźnie czyli w miejscowościach Mrągowa. Wzrosła i ilość osób szukających mniej znanych osobliwości, ukrytych w odleglejszych zakątkach Polski.

Turystyka Wałcz

Wybierzmy się Green Velo

Odkrywaniu takich osobliwości sprzyjają rowerowe wyprawy północno-wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Założeniem pomysłodawców kursie było poprowadzenie go mniej zatłoczonymi miejscami, ale obfitującymi w jedne otoczenie przyrodniczo-krajobrazowe. Po drodze dostają się również interesujące zabytki.

Szlak wynosi około 1800 km i organizuje się w Elblągu. Wiedzie potem na wschód północną częścią województwa warmińsko-mazurskiego, miedzy innymi przez Węgorzewo i Gołdap wraz z Puszczą Romincką i wspaniałymi mostami w Stańczykach.

Potem są Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Społeczny i estetyczne Jezioro Wigry wraz z klasztorem Kamedułów. Podchodząc do Białegostoku jedna z jego nitek prowadzi w obrocie Łomży. Bardzo na trasie przejedziemy między innymi: Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz i Kielce.

Turystyka Wałcz

Co kilkadziesiąt kilometrów na torze Green Velo usytuowane są tak zwane MOR-y, czyli „miejsca obsługi rowerów” z wiatami, mapami i sanitariatami.

Nie wyłącznie wzdłuż granicy

Nie wyłącznie wzdłuż północno-wschodniej granicy turysta znajdzie miejsca mniej zatłoczone. Nierzadko są więc po prostu granice województw, gdzie nie zlokalizujemy na ogół dużych miast. Przykładami potrafi być Wielkopolska i Łódzkie.

Nadal do mieszkań mniej zatłoczonych, a za to bardzo malowniczych zaliczyć można Kaszuby i okolice północnej Odry.

Część z nas wyróżniając się w głowy przechodzi na zasadzie Tatry, chociaż według wytrawnych górskich wędrowców o moc dużo malownicze są Sudety. Bieszczady więcej nie są zbyt zatłoczone, zwłaszcza u progu zimy. Przez wszystek rok liczą na turystów Góry Świętokrzyskie. Niepowtarzalny klimat ruin dawnych domów na Kursie Orlich Gniazd, spieszący się przez małopolskie i śląskie. Takich ruin spotkamy tu co kilka kilkanaście, choć w Starzy lub Pilicy.

Turystyka Wałcz

Warto jednak brać na uwadze powiedzenie, że „pod latarnią jest powszechnie najciemniej” i wybrać się okresem w strony wielkich metropolii. Tam dodatkowo mogą nas spotkać miłe niespodzianki.

Turystyka Wałcz

Zapraszamy do odwiedzin serwisu skupiającego się inwestowaniem w gospodarkę na Mazurach – zobacz również Turystyka – szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x