Rowery miejskie w Kołobrzegu

30 listopada odda się sezon rowerowy kołobrzeskiego systemu miejskiego. W sobotę wszystkie jednoślady na placu miasta będą proste po raz jedyny w aktualnym roku – po północy już 1 grudnia) zostaną zablokowane w stacjach. Rowery udadzą się na zasłużoną przerwę, w toku której przejdą przegląd, restaurację i niezbędne naprawy, by powrócić na trasy obecnie w marcu 2020 roku.

Rowery miejskie w Kołobrzegu

 

Rower Miejski został zawarty w czerwcu 2017 roku. Jak informuje firma Nextbike w trzecim sezonie mieszkańcy czerpali ze 135 jednośladów i 13 stacji. Łącznie kołobrzeżanie i turyści wypożyczyli spożywa w aktualnym roku ponad 88 tys. razy. Najaktywniejsi stanowili w majach letnich. Od czerwca do sierpnia zrealizowali prawie 60% wszystkich tegorocznych przejazdów. W lipcu najwięcej – ponad 18,5 tysiąca, co oznacza, iż na wszystkim rowerze zrobiło się 137 przejazdów miesięcznie, czyli średnio 4,5 dziennie.

— Liczba przejazdów w kojarzącym się do tyłu sezonie pokazuje, ze rower miejski w Kołobrzegu był strzałem w dziesiątkę. Przez siedem miesięcy wszystek ze 135 rowerów był wypożyczony średnio 647 razy. Liczba użytkowników wzrosła o kolejne 9 200 osób — podsumowuje Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor ds. komunikacji Nextbike Polska. — Teraz pora na zimową przerwę, która stanie użyta na przygotowanie infrastruktury do kolejnego sezonu.

— Nikt nie wyobraża sobie Kołobrzegu bez Roweru Miejskiego. Jego wysoka sława wśród ludzi i turystów jest świetna. Wydłużenie bezpłatnego czasu stosowania z roweru dla mieszkańców posiadających Kołobrzeską Kartę Człowieka było przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Wśród prawie 10.000 posiadaczy strony to tylko Rower Miejski bawi się największą popularnością. Dla miasta takiego jak Kołobrzeg – największego uzdrowiska w Polsce, namówienie mieszkańców do pozostawienia samochodów i używania z alternatywnych źródeł transportu zawsze było także będzie wyborem. Rower Miejski doskonale realizuje swoją rolę – mówi Prezydent Miasta, Anna Mieczkowska.

Dniem z rekordową liczbą wypożyczeń była sobota 20 lipca. Z jednośladów skorzystano 1 080 razy, co oznacza, ze każdy bicykl był wypożyczony tego dnia 8 razy. Średni czas wypożyczenia w aktualnym roku wynosił 28 minut i 28 sekund. Mieszkańcy Kołobrzegu najchętniej czerpali z systemu w porach 15:00 – 19:00, kiedy przystępowało do ponad 33 proc. wypożyczeń z pełnego dnia. W granic tygodnia podział rozwija się bardzo równomiernie, jednak bardzo wypożyczeń odnotowywano w soboty – 17,6 proc.

Największym zainteresowaniem bawiły się stacje Latarnia Morska – 15 1010 wypożyczeń oraz Kamienny Szaniec – 13 476 i Ratusz – 9 382. Także pomiędzy tymi lokalizacjami operator odnotował najwięcej przejazdów. Ze stacji: Kamienny Szaniec do Głowa Morska – 3 511 przejażdżek a z powrotem – 3 478 także z wypożyczalni Ratusz do Głowa Morska – 1 594.

Najaktywniejszy użytkownik Kołobrzeskiego Roweru Miejskiego w ostatnim sezonie (od 1 marca do 28 listopada) wziął z planu 102 razy. Najpopularniejszy rower (numer 63150) wypożyczano 1 347 razy, czyli średnio 5 razy dziennie.

W kołobrzeskim systemie rowerowym do tej chwili zarejestrowało się ponad 24,5 tys. osób, z czego 38 proc. użytkowników w ostatnim sezonie. Łącznie przez trzy sezony od inauguracji systemu przygotowali oni 249 tysięcy wypożyczeń.

Kołobrzeski Rower Miejski został zawarty w czerwcu 2017 roku. Na początkowym etapie obejmował 12 stacji i 125 rowerów. W miesiącu 2018 został również rozbudowany o nową stację i pozostałe 10 rowerów, ufundowane przez Knight Frank, która decyduje Parkiem Handlowym Albatros. Kołobrzeska sieć wypożyczalni rowerowych jest aktualnie samą z czterech w woj. zachodniopomorskim, w jakim można stosować od wiosny do jesieni z rowerów dostarczonych przez Nextbike Polska

Zobacz również praca Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x