MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

Prawie 70 milionów wynosi deficyt w planie budżetu zaplanowanym na 2020 rok. – Dochody miasta są niewielkie, a wzrastają wydatki – tłumaczy Grzegorz Czakański, skarbnik Urzędu Miasta, ale zapewnia, że budżet jest wygodny. Opozycja sceptycznie idzie do przedstawionego projektu. – Brakuje tutaj wizji rozwoju miasta. Jest podejście księgowe, nie ma menadżerskiego – uważa Maciej Bejnarowicz, lider PiS-u.

MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

Przedstawiony projekt zakłada dochody w wysokości niecałych 283 milionów złotych i wydatki, które wyniosą prawie 352 miliony zł. Według Grzegorza Czakańskiego, spory zysk na miarę wydatków, które poniesie samorząd, i tymże samym na deficyt budżetu, ma polityka centralna. Urzędnik mówił o tym podczas spotkania z radnymi. Tłumaczył, że duży pomysł na zwiększenie kosztów będą korzystały m.in. niskie, w porównaniu z kosztami, subwencje oświatowe czyli zwrot poniesionych przez miasto kosztów wydanych na oświatę. Zaznaczył również, że poważnym problemem dla miasta mogą stanowić organizowane podwyżki energii termicznej i elektrycznej. – Ten deficyt jest choć w mojej opinii bezpieczny, ponieważ mamy wysoką nadwyżkę finansową z lat ubiegłych – wyjaśniał Czekański – Mamy również, że do miejskiej kasy będą dopływać innego sposobu środki np. dotacje na założone zadania, których wysokości dalej nie znamy. Realizacja takich pomysłów stanowi w ogóle uzależniona z tego, czy kupimy na nie pieniądze zewnętrzne – mówi urzędnik.

Część radnych z planem budżetu zaznajomiła się dzisiaj. – Czeka nas wielu wyzwań – mówił Piotr Lewandowski z Kołobrzeskich Razem, przewodniczący Rady Miasta. W ocenie radnego kojarzący się kryzys gospodarczy może wielu namieszać w zyskach miasta. – Jeśli szuka i o stronę wydatkową, myślę, że skoncentrujemy się na tych inwestycjach, do jakich uzyskamy dofinansowanie z drugich źródeł – prowadził w dyskusji z dziennikarzami samorządowiec.

Negatywnie projekt ocenia natomiast opozycja. – Najbardziej brakuje mi łatwej i klarownej wizji rozwoju miasta w niniejszym modelu – podkreślił Maciej Bejnarowicz – Zabrakło choćby idei połączenia ludy z centrum. Nie czerpie danej o uszczelnieniu działań połączonych z uzyskiwaniem dochodów, w ogóle brakuje informacji o badaniu tych wpływów. Winno stanowić prawie księgowo, bardziej menadżersko – mówił samorządowiec. Bejnarowicz podkreślał również, że miasto powinno przede wszystkim stworzyć drodze do wzroście przedsiębiorczości w centrum, co przyczyni się w efekcie do uzyskania większych wpływów.

O rekordowym braku w planie budżetu wypowiadał się dla dziennikarzy również Jacek Woźniak, lider Obywatelskiego Kołobrzegu. – W tymże roku po raz pierwszy w spraw miasta, od kiedy ja mam, wydatki bieżące o 12 milionów są wyższe od dochodów bieżących, co w moim przekonaniu, Regionalna Izba Obrachunkowa powinna z razu zakwestionować. Myślą jest, że koszty bieżące powinny szacować się z dochodami – mówił radny.
Dyskusja na fakt projektu budżetu ma przejść się w najszybszych dniach, na spotkaniach komisji Rady Miasta.

Zobacz również ekg Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x