Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Używana przez blisko dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może korzystać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w końcu wywołania obok nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych z siebie źródłach. Sprawa jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Więcej na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić uważają się krajowi eksperci w danych branżach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Owoców Biobójczych.

– Dołączamy do historie bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co wydawać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z własnych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w trybie „bardzo szybkim” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina to dużo ciekawy lek stosowany przy cukrzycy typu II i traktowany przez ogromną liczbę pacjentów. Z wielu lat wypowiada się o tej podstawy jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a a nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków że być zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Szacuje się, iż w Polsce daje ją zazwyczaj ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest obecnie najmocniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak też często przy leczeniu cukrzycy kształtu I. Z paru lat leki z tą substancją czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto skoro jej piękne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z własnych danych wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji i w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal wszą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi niezwykle bolesny dla wątroby. Pamięta te działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z swoich źródeł wskazuje, że wartości w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co więc oznacza w pracy?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Że się jednak za mało lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej ilości NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dobrze

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że kolej na oficjalne artykuły będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba podejść do historie poważnie, zarazem jednakże nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co więc powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak prosto do swojego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w relacji od podanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dobrze. Prawdopodobne jest przestawianie chorych na drugie leki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z zasady mniej przyjemne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z zmianie zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje wyłącznie w nauk. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta opinia o wstrzymaniu leków z metforminą w ruchu, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na dobę. Przestawienie ich na kolejne produkty lecznicze że być niepokojące i zdrowotnie, i organizacyjnie. Bezpośrednio w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych preparatów z sektora europejskiego – co jest niczym wysoce prawdopodobne – że być faktem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina płaci się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na krajowym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x